Eszközök az otthoni nyelvtanuláshoz

2015/01/02. - írta: Nymeria

Top 10 módszer, vagy valami ilyen címet kellett volna adnom ennek a bejegyzésnek. De az az igazság, hogy még én sem tudom biztosan, hogy ez így milyen szintig működőképes. Jelenleg persze a totális alapozásnál tartok, arra pedig minden, a következőkben felsorolt módszer és eszköz tökéletesen megfelel. Egy részük nem kizárólag a lengyel nyelvre koncentrál, így bárkinek tudom ajánlani őket, aki épp valamilyen idegen nyelvvel ismerkedik.

 

A klasszikusok: könyv és hanganyag

Kell, muszáj, de legalábbis jó, ha van. Lehet csemegézni azért, főleg ha pénzt is áldoz rá az ember, de kalózkodásból is meg lehet lenni elég jól – legalábbis nekem mások ezt mondták. Nálam most egyelőre két alapmű fut, sokat átböngésztem, de náluk maradtam.

Colloquial Polish

A Colloquial sorozat rengeteg nyelven elérhető, minden esetben nagyjából ugyanazzal a tartalmi felépítéssel dolgozik, érthetően és jól magyaráz.

Polish Grammar in a Nutshell

Kedves cím, igaz? 95 oldal, csak mellékesen mondom. Dióhéjban. De tényleg hasznos, legfőképp arra az esetre, ha nagyon hirtelen eléd ugrik valami, amivel nem tudsz mit kezdeni – ez meglehetősen gyakran előfordul. Szóval tömör gyönyör, a lengyel nyelvtan veleje, kötelező, ha valamire menni szeretnél.

 

Az nem biztos, hogy a legokosabb dolog tőlem, hogy angol-lengyel könyvekből képzem magam, mert egyrészt nem ad teret a magyar asszociációknak, másrészt szimplán nagyon fárasztó. De már kezdek ráállni, hogy minden kifejezéshez a magyar verzióját is társítsam fejben. Ez már csak azért is fontos, mert a lengyel nyelvnek is megvan az a kedvessége, amit a magyarban is imádok – teljesen szarkazmus mentesen mondom most, tényleg – azaz hogy képesek egyetlen rém egyszerű dolgot vagy ötféleképpen elmondani, ezekre a finomságokra meg az angol nem igazán alkalmas alapvetően.

Az viszont tény, hogy sokkal több forrás érhető el angol nyelven, mint magyarul és ez valószínűleg a legtöbb nyelvvel így van.

 

Online eszközök

Memrise

Kétségtelenül mindent visz. Függőséget okoz. Szavak tanulására a legtökéletesebb módszer, ha már unod a szótár előtti végtelen ücsörgést. Képekkel segíti az asszociációk kialakítását, ezeket akár magadnak is feltöltheted. Addig ismételteti veled a szavakat írásban és tesztekkel, amíg be nem vésődnek. Sajnos a kiejtésed nem ellenőrzi, de az sem utolsó dolog, ha legalább helyesen tudsz írni. Rengeteg kurzus közül lehet válogatni, de érdemes olyat keresni, amiben hanganyagok is vannak. Nálam már tényleg komoly a memrise-kattanás, egy-egy lengyel lecke között simán eltolok egy jazz sztenderdek kurzust, vagy épp a lengyel festészetet memorizálom. Ó, igen, memóriafejlesztésre sem utolsó.

Lengyeltanulós weboldalak

Hihetetlen, de vannak emberek, akik szabadidejükben mindenféle hasznos tartalmakban bővelkedő weboldalakat szerkesztgetnek. Ilyen például a Mówic po polsku, ami ugyan sok tekintetben erősen feltöltés alatt áll, de a legalapvetőbb dolgokban óriási segítség. Saját videóik és hanganyagaik vannak, amikhez egy hihetetlen jó orgánumú úriembert kértek fel, szóval engem megvettek kilóra.

Nemrég kezdtem el használni a polishpod101 nevű oldalt, ahol elsőre meghökkentőek a lassított felvételes visszajátszások a hanganyagokban - értem, hogy miért, de röhejesen szürreális nekem. De azt mindenképp javukra írom, hogy sokat beszélnek az egyes kifejezések konkrét szituációkban való használhatóságáról, a szavak ragozásáról, vagy kulturális szokásokról. Muszáj idéznem az egyik kedvencem...

Świetnie - Great! This can be used in different situations: if you want to express happiness or excitement and sarcasm or irony. Hát ennyi, kell ennél több indok, hogy miért tanuljam ezt a nyelvet? 

Rádió, videó, podcast, bármi…

Tényleg bármi, teljesen mindegy, hogy miről beszélnek, úgysem érted. A lényeg, hogy hallgasd. Szokd, ízleld, hogy ne legyen olyan idegen. Nem kell figyelned rá feltétlenül, bízz az agyadban és a tudatalatti működésében. Ezeket extrém fontosnak tartom abban az esetben, ha legalább egyszer gondoltad nyelvtanulás közben azt, hogy a te szádon ilyenek soha az életben nem fognak kijönni…

Hallgatni mindig tudsz, autóban, villamoson, gyalog, futás, főzés vagy takarítás közben. Két jó tanács: mértékkel (2 óra után bizonyítottan fejfájást okozhat) és elalvás előtt semmiképp ne.

Ha nem csak úgy a semmit szeretnéd hallgatni, akkor ajánlom a bloggypolish oldalát az előzőekben említettek mellé.

 

Mentor

Vagyis egy anyanyelvi segítő. Nem elérhetetlen, hála a csodának, amit úgy hívnak: internet.

http://www.omniglot.com/links/langexchange.htm

És ez csak egy gyűjtés a sok közül. Egy részük inkább beszélgető-partner kereső, de rengeteg olyan oldal van, ahol tanulni vágyó és tanításra is nyitott emberrel találkozhatsz (pl. az italki). Mindenképpen fontos, nem csak azért, mert biztos, hogy lesznek kérdéseid. Hasznos a helyes kiejtés szempontjából is és hogy közelebb kerülj az adott kultúrához, hiszen ez az egész jó esetben nem csak arról szól, hogy megtanulsz valahogy beszélni. Ó… de erről még úgyis sokszor lesz szó.

 

A lehetőségek egyébként végtelenek, bele is lehet zavarodni. Az említetteknél jóval többet néztem át és biztos hogy még annál is több létezik. Nekem most éppen ezek kombinációja adja a gyakorlások hátterét. Aztán meglátjuk, meddig jutok vele… 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mindenkezdet.blog.hu/api/trackback/id/tr837034637

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása